Hakkımızda | Özsüt
Özsüt’ün mutfağına yalnızca en taze malzemeler girer.
Yemeye doyamayacağınız pastalarımızın sırlarından biri bu,
biri de 80 yıllık ustalığımız.

Bizim Hikayemiz

Saray mutfağından bir tatlı ustası, Cumhuriyet döneminde bir dükkanda çalışmaya başlar ve birbirinden leziz tatlılar yapar. Dükkan sahibinin yeğeni de, tatlı yapımının tüm inceliklerini bu ustadan öğrendikten sonra kendi dükkanını açmaya karar verir. İzmir Kemeraltı’ndaki 16 metrekarelik dükkanında önce yoğurt ve kaymak satmaya başlar. Bacasını tüttüren ilk tatlı ise bugün hala aynı tarifle hazırlanan kazandibi olur.

1938 yılında Sefer Urlulu ya da herkesin hitap ettiği adıyla Sefer Usta tarafından kurulan Özsüt’ün hikayesi böyle başlıyor. Sefer Usta’nın ardından bayrağı devralan oğlu İbrahim Urlulu, önce Özsüt ustalarını şirket bünyesine dahil ederek, ardından franchise sistemi ile büyüyerek Özsüt’ü Türkiye’nin en köklü markalarından biri haline getirdi.

Bugün 46 ilde 180’in üzerinde şubesi bulunan Özsüt, 2014 yılında Infinity Holding’in gerçekleştirdiği yatırımın ardından yurt dışı faaliyetlerine de hız verdi ve Azerbaycan’daki şube sayısını 3’e çıkardı. Bu büyümeyle istihdam edilen kişi sayısı 3 bine ulaşırken, yeni şubelerin açılmasıyla birlikte Özsüt ailesi her geçen gün daha da genişliyor. Günümüzde Özsüt mutfağında, Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş binlerce yıllık gizli tariflerinden dünya mutfaklarına uzanan zengin bir menü sunuluyor.

Tarihçemiz

İlk Özsüt mağazası 1938 yılında, İzmir Kemeraltı’nda açıldı. Özsüt’ün ilk dükkanında yalnızca yoğurt ve kaymak satılırken buna geleneksel saray tarifleri ile yapılan sütlü tatlılar eklendi.

Serüvenine geleneksel tatlılar üreterek devam eden Özsüt Muhallebicisi, özellikle 70-80’li yıllarda ününü giderek arttırdı ve İzmir’in alamet-i farikalarından biri haline geldi.

1980 yılına gelindiğinde, Özsüt markası Sefer Usta’nın ailesi liderliğinde ve Özsüt ustalarının da ortaklığıyla büyümeye başladı.

Özsüt’ün ilk şubesi 1991 yılında İzmir Alsancak’ta açıldı.

1996 yılından itibaren franchising sistemine geçildi ve şube sayısı hızla arttı. Aynı yıl içesinde Özsüt 6 şube ile müşterilerini ağırlamaya devam etti.

2002 yılına gelindiğinde Özsüt’ün şube sayısı 50’ye çıkmıştı.

2014 yılında Infinity Invest Holding’in satın almasıyla yoluna yeni bir kimlik ve bakış açısıyla devam eden Özsüt 2014 Mayıs ayında, Azerbeycan’ın Bakü şehrindeki ilk şubesini, 2016 yılının Ağustos ayında da ikinci şubesini açtı.

İstanbul Akmerkez ve Koç Üniversitesi’ndeki mağazaları ile 2015 yılında misafirlerinin karşısına yepyeni bir konseptle çıktı.

Özsüt 2016 Aralık ayına kadar 60 mağazasında sürdürdüğü yemek konseptini marka özünden kaybetmeden, müşteri kitlesinin tüm ihtiyaçlarını karşılayan, sürdürdüğü life style marka olma yolunda tüm Türkiye’ye başarıyla hitap eden bir marka olarak yeni menüsüyle birlikte tüm mağazalarına yansıtarak hem yurtiçi hem yurtdışı yeni mağaza açılışları ile büyümesine devam etmektedir.

Değerlerimiz

Geleneksel mutfak kültürümüzü ustalıkla, sağlıkla, lezzet aşkıyla yeniden şekillendiriyor, 1938’den günümüze, ağız tadıyla misafirlerimizi ağırlıyoruz.

Bizler Özsüt’te şu ilkeler ışığında çalışmalarımızı sürdürüyoruz:

Müşteri Odaklılık

Misafirlerimizin en keyifli anlarına eşlik etmek önceliğimizdir. Günü geldiğinde bir fincan kahveyle yıllarca sürecek dostlukları pekiştirir, günü geldiğinde bir dilim pasta eşliğinde büyük mutlulukları kutlarız. Birbirinden leziz ürünlerimizi, kaliteli ve güler yüzlü hizmetimizle nezih bir ortamda sunarız.

Kalite

Anadolu’nun yerel üreticileri tarafından yetiştirilen doğal lezzetlerden yurt dışından ithal ettiğimiz orijinal ürünlere kadar tüm ham maddelerimiz, gıda güvenliği ve kalite yönetim sistemleri sürecinden titizlikle geçtikten sonra misafirlerimizin sofrasını süsler. Ürünlerimizde hiçbir koruyucu katkı maddesine yer vermeyiz. Türkiye çapında günlük pasta dağıtımı yapan tek firma olarak, her yaştan misafirimize taze, sağlıklı ve kaliteli ürünler sunmanın mutluluğunu ve huzurunu yaşarız.

Yaratıcılık

Maharetli ustalarımızla birlikte, dede yadigarı reçetelerle hazırlanan geleneksel lezzetlerimizden dünya mutfaklarına uzanan zengin bir menü sunarız. Misafirlerimize yeni lezzet deneyimleri yaşatmak için şeflerimizin dünyaca ünlü okullarda eğitim almalarını sağlar, mutfakta özgür bir ortam yaratırız.

Bayi Memnuniyeti

Bayilerimizle dürüst ve şeffaf iletişim temelli bir iş ortaklığı kurarız. Yatırımcılarımıza tüm bilgi birikimimizi ve desteğimizi sunar, memnuniyet ve kazanç anlamında yüksek standartlarını sürdürebilmeleri adına sürekli çalışmalar yaparız.

Girişimcilik

Türkiye’nin en köklü markalardan biri olmanın getirdiği sorumlulukla hareket eder, yeni yatırım ve istihdamlarla ülkemize ve insanımıza katkı sağlarız. Ar - Ge’ye, teknolojiye, markalaşmaya değer verir, geleneksel lezzetlerimizi yurt içinde ve yurt dışında tanıtmayı hedefleriz.

İnsan Kaynakları

Çalışanlarımızın bilgi, beceri ve mesleki yetkinliklerini yansıtmaları ve geliştirmeleri adına kendileri için en iyi çalışma ortamını sağlarız. Fikirlerine değer verir, gerek çalışma gerekse sosyal ortamlarda farklı kültürlere saygı gösteririz. İnsana, topluma, çevreye saygılı yaklaşım, vazgeçilmez ilkemizdir.