Özsüt’ün mutfağına yalnızca en taze malzemeler girer. Yemeye doyamayacağınız pastalarımızın sırlarından biri bu, biri de 83 yıllık ustalığımız.

Bizim Hikayemiz

1938 yılından bu yana değişmeyen lezzetleriyle mutluluk tadında ürünler yaratan Özsüt’ün mutfağına yalnızca en taze malzemeler girer. Yemeye doyamadığınız pastalarımızın sırlarından biri tazelikten gelen bu eşsiz lezzet, diğeri ise 83yıllık ustalığımız…

Saray mutfağından bir tatlı ustası, Cumhuriyet döneminde bir dükkânda çalışmaya başlar ve birbirinden leziz tatlılar yapar. Dükkân sahibinin yeğeni de, tatlı yapımının tüm inceliklerini bu ustadan öğrendikten sonra kendi dükkânını açmaya karar verir. İzmir Kemeraltı’ndaki 16 metrekarelik dükkânında önce yoğurt ve kaymak satmaya başlar. Bacasını tüttüren ilk tatlı ise bugün hâlâ aynı tarifle hazırlanan kazandibi olur.

1938 yılında Sefer Urlulu ya da herkesin hitap ettiği adıyla Sefer Usta tarafından kurulan Özsüt’ün hikayesi böyle başlıyor. Sefer Usta’nın ardından bayrağı devralan oğlu İbrahim Urlulu, önce Özsüt ustalarını şirket bünyesine dahil ederek, ardından franchise sistemi ile büyüyerek Özsüt’ü Türkiye’nin en köklü markalarından biri haline getirdi.

Bugün 45 ilde 150’yi aşan, yurtdışında ise 4 şubesi bulunan Özsüt, 2014 yılında özel bir sermaye kuruluşundan aldığı yatırımla çalışmalarına devam etti.

İlerleyen yıllarda ise yurt dışı faaliyetlerine de hız veren ve Azerbaycan’da 4 şube açan Özsüt, “En İtibarlı Marka” seçilerek sektöründe öncü rol oynamaya ve müdavimleriyle olan bağını kuvvetlendirmeye devam etti.

İbrahim Urlulu’nun 2019 yılında aktif rol oynayarak Özsüt yönetimini yeniden ele almasıyla yepyeni bir sürece giren marka, ürün ve hizmet yelpazesini genişletmeye odaklandı. Urlulu yönetiminde dev bir üretim ağı ve mağazalar zinciri kurarak milyonları kucaklayan Özsüt, dünyanın önde gelen tatlı şeflerinden Karim Bourgi’den aldığı danışmanlık hizmeti ile dünya mutfaklarından eşsiz lezzetleri menülerine katmaya başladı.

Bu büyümeyle istihdam edilen kişi sayısı 3 bine ulaşırken, yeni şubelerin açılmasıyla birlikte Özsüt ailesi her geçen gün daha da büyüyor... Günümüzde Özsüt mutfağında, kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş binlerce yıllık gizli tariflerinden dünya mutfaklarına uzanan zengin bir menü sunuluyor.

Bizim Hikayemiz

Tarihçemiz

1938
İlk Özsüt mağazası 1938 yılında, İzmir Kemeraltı’nda açıldı. Özsüt’ün ilk dükkanında yalnızca yoğurt ve kaymak satılırken buna geleneksel saray tarifleri ile yapılan sütlü tatlılar eklendi.
1970
Serüvenine geleneksel tatlılar üreterek devam eden Özsüt Muhallebicisi, özellikle 70-80’li yıllarda ününü giderek arttırdı ve İzmir’in alamet-i farikalarından biri haline geldi.
1980
1980 yılına gelindiğinde, Özsüt markası Sefer Usta’nın ailesi liderliğinde ve Özsüt ustalarının da ortaklığıyla büyümeye başladı.
1991
Özsüt’ün ilk şubesi 1991 yılında İzmir Alsancak’ta açıldı.
1996
1996 yılından itibaren franchising sistemine geçildi ve şube sayısı hızla arttı. Aynı yıl içesinde Özsüt 6 şube ile müşterilerini ağırlamaya devam etti.
2002
2002 yılına gelindiğinde Özsüt’ün şube sayısı 50’ye çıkmıştı.
2014
2014 yılında özel bir sermaye kuruluşundan yatırım alan Özsüt, başarılı çalışmalarına devam etti.
2019
Özsüt’ün efsanevi yöneticisi İbrahim Urlulu, markanın yönetimine yeniden geçti. Markanın hisselerinin tamamını geri alan Urlulu, Özsüt’ü daha da ileri taşımak ve büyümeyi hızlandırmak hedefiyle Özsüt Yönetim Kurulu Başkanlığını yeniden üstlendi.