#MutlulukTadındaBirYaz

Menüyü İncele

Özsüt dondurmasının tam zamanı!

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte dondurma sezonu da açıldı! Dondurma menüsünde her zaman olduğu gibi her zevke hitap eden tatlara yer veren Özsüt, farklı ve leziz dondurma çeşitleriyle yaza tatlı bir serinlik katmaya hazır. Dondurmalarında en taze günlük çiftlik sütü ve en kaliteli malzemeler kullanan marka, misafirlerine bu yaz da gerçek dondurma keyfi yaşatacak.

Özsüt’ten eğitime tatlı bir destek!

Türkiye’nin en köklü markalarından Özsüt, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı (EÇEV) iş birliği ile ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine destek oluyor. Özsüt’ün Ege Bölgesi’nde bulunan mağazalarından satın alınacak çikolatalar ile genç nesillerin çağdaş bir eğitim sistemi içinde geleceğe hazırlanması için eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlamak mümkün.

Özsüt’ten sadık müdavimlerine teşekkür!

1938’de tek bir şube ile başlayan marka yolculuğumuza bugün Türkiye'nin 45 ilinde bulunan yaklaşık 150 şubesi ve Azerbaycan'daki 7 mağazasıyla devam ediyoruz. Geleneksel yöntemlerle ve özüne bağlı kalarak, özüne güvendiğimiz maharetli ustalarımızla eşsiz lezzetlere imza atıyor, yeniliğe olan tutkumuzla her gün onlarca ürünü müdavimlerimizle buluşturuyoruz.
10 bin m2'lik fabrika alanımızda, günlük 120 bin porsiyon pasta, 150 bin porsiyon sütlü tatlı, 20 bin porsiyon şuruplu tatlı, 10 ton dondurma ve 7 ton unlu mamullük üretim kapasitemizle Türkiye'nin dört bir yanına en kaliteli çiftlik sütü ile hazırlanmış lezzetleri ulaştırıyoruz.

Su böreğine Özsüt dokunuşu Cheddarlı Peynirli Su Böreği

Gelenekseli yenilikçi bakış açısıyla yeniden yorumlayan Özsüt, imza lezzetlerine bir yenisini daha ekliyor. Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden su böreğini cheddarlı yumuşacık peynir ile bambaşka bir lezzete büründüren marka, damaklarda unutulmaz bir tat bırakmaya hazırlanıyor. Özsüt’ün kendi özel su böreği hattında üretilen ve maharetli ustaları tarafından incecik, kat kat açılan Cheddarlı Peynirli Su Böreği, cheddar ve kaşar peynirinin buluşmasıyla iki kat lezzetli hale geliyor. En kaliteli malzemelerle özenle hazırlanan börek, gerçek tereyağının aromasını her ısırıkta hissettiriyor. Enfes tadı, iştah açan görüntüsü ve mis gibi tereyağ kokusuyla adeta büyüleyen bu benzersiz lezzeti denemek için Özsüt’lere uğramayı unutmayın!

Hiç durmadan aynı lezzeti yakalamak ustalık gerektirir.

Hikayemiz

1938 - 2022
1938

İlk Özsüt mağazası, 1938 yılında, İzmir Kemeraltı’nda açıldı. İlk olarak yalnızca yoğurt ve kaymak satılırken buna geleneksel saray tarifleri ile yapılan sütlü tatlılar eklendi.

1970

Serüvenine geleneksel tatlılar üreterek devam eden Özsüt Muhallebicisi, özellikle 70-80’li yıllarda ününü giderek artırdı ve İzmir’in sembol tatlıcılarından biri hâline geldi.

Sefer Urlulu

Sefer Urlulu ya da herkesin bildiği ismi ile Sefer Usta, 1938 yılında kurduğu Özsüt’ün hikâyesinde güçlü bir rol oynadı. Özsüt’ün yolculuğu böyle başladı.

1938 - 2022
İzmir’den dünyaya açılan bir markayız!

Özsüt, mağazalarında misafirlerinin rahatça vakit geçirebildiği, farklı tatları deneyebildiği, zengin menüsü ile çeşitlilik sunan ve günün her saatine hitap eden kafe konsepti ile yoluna devam ediyor. Türkiye’deki mağaza sayısını her geçen yıl istikrarlı bir şekilde artıran Özsüt’ün yurt dışında 5 mağazası bulunuyor. Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu’daki ülkelerde gerçekleştirilecek yatırımlar için ise fizibilite çalışmalarına devam ediyor.

En İtibarlı Marka

Marketing Türkiye tarafından düzenlenen ve yıl içinde itibarını en çok artıran markaları ödüllendiren ilk ve tek etkinlik #TheONEAwards2018'de halk oylamasıyla finale kalan 3 marka arasından 1. seçildik! Özsüt’ü yılın en itibarlı markası seçtiğiniz için t